Inspiracje

Książki, które są dla nas ważne

Sam Keen „Ogień w brzuchu. Być mężczyzną”

Książka, od której trudno się oderwać. Napisana z energią, pełna pasji eksplorowania istoty męskości oraz poszukiwania męskiego powołania we współczesnym świecie. Autor pokazuje na historycznym i kulturowym tle jak na przestrzeni dziejów kształtowała się męska tożsamość. Wskazuje liczne więzy i ograniczenia wynikające ze struktur, jakie w sobie nosimy. Jasno stawia kwestie relacji z kobietami i bardzo wprost odnosi się do różnych efektów ruchu feministycznego. Tym, co szczególnie porusza w tej książce są wyzwania, jakie Keen stawia wobec współczesnego mężczyzny. Wyzwania dla tych, którzy chcą wyruszyć w osobistą „podróż bohatera”. Czytając Keena ma się wrażenie spotkania z człowiekiem, który wiele przeszedł, jest gotów otwarcie dzielić się osobistym doświadczeniem i nie wymądrza się, lecz podaje silną, męską dłoń.

Robert Bly Żelazny Jan

Amerykański poeta Robert Bly w swojej książce poddaje analizie mit o Żelaznym Janie, opisany m.in. przez Braci Grimm. Mit ten jest dogłębnym opisem procesu rozwoju mężczyzny. Odejście od matki, konfrontacja z porażką i upadkiem, skontaktowanie się z wewnętrzną mocą, odnalezienie swojej prawdziwej natury. Książka Bly’a to podróż w fascynującą krainę, podróż, która może rezonować z głębokim odczuciem swojej natury u każdego mężczyzny. A zarazem odnosząca się wprost do wyzwań, jakie współcześnie napotykamy. Język i styl autora sprawia, że lektura jest również wielką przyjemnością estetyczną.

David Deida Droga pełniejszego mężczyzny

Deida za sprawą książek i warsztatów, jakie prowadzi w różnych miejscach świata jest dziś uznawany za jedną z ważniejszych postaci związanych z męskim rozwojem.

Ta książka budzi w nas różne odczucia, z pewnością jest jednak warta przeczytania. W wielu momentach autor stawia czytelnikowi-mężczyźnie wysoko poprzeczkę nawołując do szczerego spojrzenia na siebie, skonfrontowania ze swoim słabościami, poszukiwania prawdziwego posłannictwa życiowego, budowania partnerskich i opartych na głębokiej miłości relacji z kobietą. Są to, naszym zdaniem, najbardziej wartościowe i inspirujące punkty tej książki. Chwilami jednak Deida zmierza w rejony tak bardzo uduchowione, że czytelnik może poczuć się zagubiony. Warto wyrobić sobie własne zdanie. Dla nas kilka rozdziałów było i pozostaje dużą inspiracją.

Steven Biddulph Męskość. Nowe spojrzenie

Biddulph dotyka najważniejszych obszarów życia mężczyzny: relacji z ojcem, przyjaźni, pracy, powołania, miłości, seksu, ojcostwa. Czytając jego książką ma się wrażenie obcowania z dojrzałym przyjacielem, wspierającym i wyrozumiałym mentorem. Ale nie jest to łatwa lektura, zadaje czytelnikowi mocne pytania, stawia wyzwania. Można potraktować książkę Biddulpha jako swego rodzaju program samorozwoju. Warto zatrzymać się nad każdym rozdziałem, przyjrzeć się sobie, podjąć działania w kierunku zmiany.

Guy Grieve Zew natury

Grieve pracował w dziale handlowym szkockiej gazety. Wydawało się, że jego kariera nieźle się rozwija, on jednak w pewnym momencie odczuł dotkliwą pustkę i uznał, że dalsze życie w takim stylu doprowadzi go do szaleństwa. Znacie to uczucie? Zaryzykował wiele i spełnił marzenie, jakie nosił od dzieciństwa – wyjechał na Alaskę i spędził tam zimę w zbudowanej przez siebie w środku puszczy chacie. Historia niemalże nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Wspaniała opowieść o przekraczaniu własnych granic, niepodawaniu się, wewnętrznym dojrzewaniu i wreszcie o odnalezieniu osobistej ścieżki. Potężna inspiracja dla czytelnika i dowód na to, że odwaga w podążaniu za swoją wewnętrzną prawdą transformuje całe życie. A miłośnicy książek Londona poczują się jak w domu.

Malidoma Patrice Some Z wody i z ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana

Dla nas, mężczyzn zachodniego świata, w którym nie ma już obrzędów inicjacyjnych książka ta może być szokiem. Malidoma, szaman pochodzący z Burkina Faso, opisuje swoją trudną drogę do odzyskania świadomości kim jest i nawiązania kontaktu ze swymi korzeniami. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa właśnie plemienny rytuał inicjacji. Można go przetrwać lub nie, natomiast uniknięcie go oznacza odłączenie od społeczności i życie w stanie zawieszenia, bez kontaktu z prawdziwym sobą. Historia, którą opowiada nam Malidoma, obrazuje głęboką mądrość inicjacji oraz wynikającą z niej moc. A my, co mamy w zamian, maturę?

Carlos Castaneda Podróż do Ixtlan

Jedna z cyklu opowieści o naukach, jakie Castaneda odebrał u indiańskiego szamana Don Juana. W tej książce autor szczególnie eksploruje motyw wojownika. Postaci, która ma odwagę podążać za wewnętrznym głosem, poszukiwać prawdy o sobie i swoim powołaniu oraz brać pełną odpowiedzialność za swoje życie. Don Juan stawia Castanedzie rozliczne wyzwania, stwarza mu sposobność do konfrontacji z sobą samym. 

” Najtrudniejszą rzeczą na świecie jest osiągnięcie nastroju wojownika – powiedział.  – Nie ma żadnego pożytku z bycia smutnym, z narzekania i jeszcze usprawiedliwiania się przed sobą, w poczuciu, że to wszystko wina innych. Nikt nikomu nic nie robi, a szczególnie wojownikowi. Jesteś tutaj ze mną, ponieważ chcesz być. Od teraz powinieneś przejąć pełną odpowiedzialność, tak aby myśl, że jesteś na łasce wiatru, stała się nie do przyjęcia.”

Kto ma odwagę, niech czyta…

Arnold Mindell Praca nad samym sobą: Wewnętrzna praca ze śniącym ciałem

Arnold Mindell, twórca Psychologii Zorientowanej na Proces (POP), w tej książce przedstawia własną metodę medytacji służącej nie tyle wyciszeniu umysłu, co rozwojowi świadomości. Autor prezentuje konkretne metody pracy nad sobą, zwiększaniu uważności na sygnały płynące z ciała oraz z kanałów wzrokowego i słuchowego, a także z relacji z ludźmi i światem. Metoda Mindella zakorzeniona w koncepcji pracy z procesem dostarcza fascynujących doświadczeń kontaktu ze swoją prawdziwą naturą. Pomaga nawiązać łączność z tym, co w nas ukryte, nieznane, a chcące się ujawnić. Polecamy zarówno osobom praktykującym inne formy medytacji, jak i tym, którzy nie mają takich doświadczeń, a chcą spojrzeć w głąb siebie.

Conor McKenna Nothing came from walking

Autor opisuje swój samotny pobyt na położonej niedaleko Malty wyspie. Większość czasu spędza na pieszych wędrówkach, obserwowaniu ludzi i natury. W trakcie tej wyprawy zagłębia się on w swój wewnętrzny świat, bada płynące z ciała, snów i otoczenia sygnały oraz odszukuje ich znaczenie. Książka jest urzekającym i działającym na wyobraźnię zapisem wewnętrznej pracy metodą psychologii procesu. Inspiruje do wejrzenia w siebie i pełnej uważności. O zbawiennych dla własnego zdrowia i życia skutkach takiego podejścia autor przekonał się osobiście, o czym również pisze w tej książce.

Tom Hodgkinson Jak być wolnym

Autor prowokującej książki „Jak być leniwym” tym razem eksploruje temat wolności we współczesnym świecie, pełnym różnorakich ułatwień, które często zamieniają się w klatkę. W barwnym stylu i z angielskim poczuciem humoru Hodgkinson dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami oraz inspiracjami pochodzącymi od innych ludzi.  Jest on wybitnym erudytą, który ze swadą cytuje zarówno Arystotelesa jak Św. Tomasza z Akwinu i Oscara Wilde’a. Książka mieszkającego na wsi w hrabstwie Devon dobrowolnego emigranta z Londynu Hodgkinsona pokazuje, że można w wielu dziedzinach uniezależnić się od masowej produkcji i konsumpcji, żyć nieśpiesznie i radośnie. Wielu czytelników może zaskoczyć pochwała średniowiecznego rytmu życia, pracy i świętowania. Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom to my dziś żyjemy w kieracie. A co to oznacza dla mężczyzn? Przeczytajcie o tym, jak rewolucja przemysłowa wpłynęła na nasze relacje i dojrzewanie.

Kerry i Diane Riley Rytuały więzi małżeńskiej – tantryczne sekrety udanych związków

Oryginalny tytuł „Tantric secrets for Men” lepiej oddaje zawartość książki i zdecydowanie lepiej brzmi. Autorzy to australijskie małżeństwo nauczycieli Tantry, prowadzące warsztaty w wielu krajach. Książka skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn, wprowadza ona w ducha głębokiej, miłosnej relacji z kobietą. Może być wielką inspiracją dla mężczyzny w sferze emocjonalnej i seksualnej. Pozwala spojrzeć innymi oczami na potrzeby kobiety. Zawiera opisy wielu ćwiczeń i intymnych zachowań prowadzących do pełniejszego przeżywania miłosnej relacji, doświadczania seksualności zarówno na cielesnym jak i duchowym poziomie.

warsztat Czułość i Moc
Podaj proszę swoje dane, napisz coś o sobie i swojej motywacji. Jeśli podasz telefon - ułatwi nam to kontakt. Do zobaczenia!

    warsztat Wewnętrzne Źródło
    Podaj proszę swoje dane, napisz coś o sobie i swojej motywacji. Jeśli podasz telefon - ułatwi nam to kontakt. Do zobaczenia!

      sesje indywidualne
      Zapraszam do kontaktu! Michał Pyziak