Kongres Mężczyzn 2025
W ubiegłą sobotę z wielką ciekawością i przyjemnością uczestniczyłem w Kongresie Mężczyzn zorganizowanym w Warszawie już po raz drugi przez Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn. To wydarzenie miało na celu poruszenie spraw ważnych dla mężczyzn w naszym kraju, a często pomijanych w dyskursie publicznym. Zorganizowano cztery panele: Mężczyźni i uzależnienia, Męska twarz wykluczenia, Mężczyźni w związkach oraz Męskie organizacje. Miałem zaszczyt brać udział w tym ostatnim wspólnie z Maciejem Marczakiem, (twórca Festiwalu Conscious Man), Arturem Józefiakem (społeczność ojcowska Tato.net), Marcinem Janiszewskim (Forum Mężczyzn – organizacja promująca męską profilaktykę zdrowotną) oraz Marcinem Bednarskim (Związek Harcerstwa Polskiego). W pozostałych panelach uczestniczyli eksperci, naukowcy i działacze specjalizujący się w danych obszarach.
Chcę podzielić się kilkoma refleksjami. Bardzo mnie cieszy, że jest taka organizacja jak Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn, która w sposób poważny i uporządkowany pracuje nad zwiększaniem społecznej świadomości wyzwań i problemów, jakie dotyczą współczesnych mężczyzn. Poziom dyskusji panelowych, wiedza i doświadczenie zaproszonych gości dały możliwość zyskania nowej, szerszej perspektywy wielu obszarów.
W pierwszym bloku omawiano kwestie uzależnień, nie tylko tych najbardziej oczywistych, ale również uzależnienia od pracy i jego poważnych konsekwencji zdrowotnych. Temat rzadko podejmowany, a dotyczący tak wielu mężczyzn, zwykle nieświadomych problemu, w którym tkwią.
Kolejną kwestią była sprawa wykluczenia i samotności oraz ich wpływu na tendencje samobójcze wśród mężczyzn. Przykłady konkretnych inicjatyw na rzecz wspierania osób w kryzysie bezdomności, angażowania samotnych i pomocy osobom na krawędzi działań samobójczych poruszały moje serce, i jestem pewien, że podobnie czuła większość osób na sali.
Wątek mężczyzn w związkach z kolei obejmował z jednej strony zmiany społeczne i wynikające z nich trudności i wyzwania, a z drugiej pokazał, poparty mocnymi badaniami, pozytywny (dla zdrowia i dobrostanu mężczyzn) wymiar małżeństwa. Myślę, że w czasach, gdy małżeństwo ma coraz gorszą prasę, warto się uważnie przyjrzeć tym wnioskom.
W czwartym panelu omawialiśmy przykłady inicjatyw i organizacji wspierających mężczyzn w rozwoju osobistym, budowaniu lepszych relacji rodzicielskich, uświadamianiu kwestii zdrowotnych i wychowaniu. Mocno wybrzmiał przy tej okazji temat roli męskiego kręgu, jako jednej z podstawowych form szczerej wymiany, wsparcia i budowania autentycznych relacji.
Dziękuję organizatorom za stworzenie takiego wydarzenia i zaproszenie do udziału w nim. Kibicuję waszym działaniom i do zobaczenia na kolejnym kongresie za rok.